Grafeen lubab teie kontaktläätsed vaadata infrapuna pilte

See kõlab nagu spionaaži triller ja näete infrapunaseid pilte nii kaua, kui panete kontaktläätsi paarile. Michigani ülikooli teadlased muutsid oma prillid reaalsuseks, kasutades grafeeni, et arendada küünte suurusega infrapunakujulisi andureid ilma suurte jahutusseadmete vajaduseta. Selle väikese suuruse, kerge kaalust saab see lisada kontaktläätsedesse või mobiiltelefonidesse, sõjaväe, julgeoleku, meditsiini ja muudes valdkondades on lai valik rakendusi.

Uuring avaldati ajakirjas Nature Nanotechnology. Infrapuna lainepikkus 760 nm kuni 1 mm on lainepikkus, mis on pikem kui nähtav, jagatud infrapunakiirguse, keskmise infrapunakiirguse ja kaugele infrapunase kolme tüüpi lainepikkuseks. Nii infrapuna- kui ka kaugjuhitavad infrapunakiirgusensorid peavad töötama väga madalatel temperatuuridel. Michigani ülikooli elektrotehnika ja infotehnoloogia dotsent Chong (Zhaohui Zhong) ja tema meeskond parandasid graafine elektriliste signaalide tekitamise protsessi, seadistage isolatsioonikiht kahe graafehelveste vahel elektrivooluga läbi.

Kui valgus jõuab ülemise grafeeni, vabastab seade elektronide ja loob positiivselt laetud ava. Seejärel läbivad kvantmullidefekti all elektronid keskmise isoleerkihi ja jõuavad grafeeni kihi põhja. Sel hetkel tekitavad graafi ülemises osas püsivad positiivselt laetud avad elektrivälja ja mõjutavad madalama grafeeni voolu. Voolu muutuse mõõtmisel võib järeldada, et ülemise grafeeni kiiritatud valguse heledust saab järeldada. Chong ütles, et uus meetod võimaldas esmakordselt nii infrapunaspektri kui ka infrapuna-andurite tundlikkust uuele kõrgusele, mis oleks võrreldav tavapärase infrapunaanduriga, mis nõudis jahutusseadme töötamist.